test HAMMADDELER ANSİKLOPEDİLERİ - www.hammaddeleransiklopedisi.com - 2014 - DETERJAN ANSİKLOPEDİSİ - KİMYASAL GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ - ENDÜSTRİYEL SANAYİ BOYALARI ANSİKLOPEDİLERİ - PARFÜM ve RENKLİ KOZMETİK FORMÜLLERİ - SAÇ BAKIM FORMÜLLERİ - CİLT BAKIM FORMÜLLERİ - DEZENFEKTANLAR ANSİKLOPEDİSİ - 1 - DEZENFEKTANLAR ANSİKLOPEDİSİ - 2 - BİTKİSEL KOZMETİK ANSİKLOPEDİSİ - MADENİ YAĞ ANSİKLOPEDİSİ - ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ 1 - ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ 2 - GIDA ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ - 1 - GIDA ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ - 2 - ORGANİK GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ - OTO BAKIM ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ - YAPI KİMYASALLARI ANSİKLOPEDİSİ -1 - YAPI KİMYASALLARI ANSİKLOPEDİSİ -2 - PASTALAR ve BOYALAR ve YAPIŞTIRICILAR ANSİKLOPEDİSİ | HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ
HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ
KİTAPLAR

MAKALELER / NEMATOD..NEDENLERİ..ÇÖZÜMLERİ..MÜCADELESİ.

NEMATOD, bitki gelişimini önleyen, topraktan başta su olmak üzere tüm mikro ve makro besin kaynaklarından beslenmesini kesen ve kısaca bitkiyi yavaş yavaş öldüren bir bitki kök ur hastalığıdır. Nematodun birçok çeşitleri olmasına rağmen, bitkiye zarar verme noktasında hepsi aynı sınıflama içerisinde yer alır.NEMATOD ve HASTALIĞINI öncelikle iyi tanımalıyız. Buna bağlı olarak nematodun cinsini, hangi mevsimlerde nasıl hareket ettiğini, sıcak ve soğuk iklimlerdeki davranışlarını ve hangi ortamlarda daha rahat beslendiğini, hangi topraklarda ve hangi PH aralıklarını sevdiğini veya sevmediğini, hangi aralıklarla ne kadar ilerlediğini ve nematodun nasıl bir kök hastalığı olduğunu tespit etmeli, başka hastalıklarla karıştırılmamalı ve iyi bir analizden sonra, teşhis için doğru karar vermeliyiz.

NEMATOD, günlük rötuşlu ve kozmetik tedbirlerle geçiştirilecek bir kök hastalığı değildir.

Bugün piyasalarda yüzlerce nematodlamucadelede kullanılan besleme gübre bazlı ürünler mevcuttur. Bu ürünler organik bazlı besleme gübreler veya kimyasal NPK,NK,PK NP bazlı besleme gübreler olabileceği gibi, biraz daha geliştirilmiş köklendirici aktiflerden oluşan besleme esaslı gübrelerde olabilir. Ve hatta bunlar yetmez gibi bazı PH düşürücü ürünler veya tuzluluk giderici ürünler kullandırılarak, nematodla mücadelede besleme gübresel ürünler olarak önümüze çıkmaktadır.

Yukarıda belirtilen ve kullanılan bu besleme ürünler, bitkilere geçici olarak bir rahatlama sağlayabilir ve hatta bu besleme gübreler, bitkilerde kısada olsa dönemsel bir iyileştirme sağlayabilir ve bizlere bitkilerdeki aşırı besin yüklemesinden dolayı oluşan şok değişimler nematod için bir çözüm ve bir çare gibi görünebilir. Ama sonuçta nematodu topraktan ve bitki köklerinden yok etmez venematodlu topraklarda nematottan kaynaklanan verim düşüklüğü kısa ve uzun vadede devam eder.

NEMATODU iyi tanımıyorsanız, iyi bir teşhisiniz yoksa doğru bir tedavi yöntemi ortaya koyamazsınız.NEMATOD için iyi bir mücadele yöntemi olarak mikro ve makro besinlerle formüle edilmiş organik asitler ve türevleri kullanılmalıdır. Doğru bir organik asit türevi, doğru bir mikro ve makro besin kaynakları ile harmanlandığında nematodla mücadelede savaşı kazanabilirsiniz.
 

POLİORGANOİK ASİT TÜREVİ, nematodu köklerden uzak tutmada, mevcut köklerdeki bulaşmışnematodu etkisiz kılmada ve köklerin topraktaki tüm mikro ve makro besin kaynaklarını köklerden yukarı doğru taşımada tüm kanalları çalıştıran iyi bir organik asit türevidir. Tüm organik asitlerde olduğu gibi,POLİORGANOİK ASİT TÜREVİtopraklarda ve bitki üzerinde herhangi bir kalıntı bırakmaz ve rahatlıkla parçalanabilir bir özelliğe sahip bir organik asit türevidir.

Nematoda karşıPOLİORGANOİK ASİT TÜREVİkullanıldığında iki ayrı aşama önümüze çıkar.Eğer bir bitki köküne nematodbulaşmış ve belli bir aşamaya gelmiş ise, köklere bulaşmış mevcut nematod yok edemez. Buna bağlı olarak bitki kökleri üzerindeki nematodu etkisiz eleman olarak durdurur ve bitkiye artık zarar vermesini önler. O noktada nematodun ilerlemesini bitirir ve yeni yan saçak kökler oluşturarak bitkinin beslenmeye devam etmesini sağlar ve nematodun diğer oluşan köklere zarar vermesini önler ve böylece bitki çalışmaya devam eder.

Eğer ortamda ve bitki köklerine hiç nematod bulaşmamış ve tedbir amaçlı POLİORGANOİK ASİT TÜREVİ kullanılmış ise, Bu organik asidin kök etrafında oluşturduğu asidik bir zar oluşturur. Bu asidik zar, nematodun bitki köklerine yaklaşmasını önler ve bitki köklerini nematoda karşı korur. 

ETİKETLER: Nematod denir,nematot neden olur,nematoda çözüm nedir,nematod hastalığı,nematod hastalık,nematod kök hastalığı,nematod ilaçları,nematod nasıl yok olur,nematod tedavisi,nematod ile kültürel mücadele nasıl yapılır,nematod ile mücadele yöntemleri,fasulyede nematod,fasulye nematod,basulyede nematod hastalığı,nemaqtod hastalıkları,hıyarda nematod hastalıkları,nematot ilaçları,nematod kurdu,karpuzda nematod,karpuzda nematod hastalığı,nematod larvası,Nematod nerede görülür, nematod çeşitleri, nematod ilacı, nematod ilaçları, nematoda çare, nematod ile mücadele, nematod mücadelesi, nematod tedavisi, nematod nasıl belli olur, nematod analizi, nematod analizleri, bitkilerde nematod hastalığı, nemtod belirtileri, bağda nematod, buğdayda nematod, domates nematod ilaçları, domateste nematod, nematod mücadelesi, nematod mücadele nasıl yapılır, nematodun zararları, nematod zararı, nematodun özellikleri, nematod özelliği, nematot paraziti, nemtoda parazit, parazitleri, soğanda nematod, serada nematod hastalığı, soğanda nematod, nematod solucanı, toprakta nematod, nematod tayini, nematod testi neden yapılır, nematod testleri, nematod testi nasıl yapılır, toprakta nematod, nematod nasıl yaşar, nematod yumurtası, nematod yumurtaları, nematod belirtileri, nematodun yayılması.


 

Yusuf Akkapılı                                                 0 543 349 80 20

Solver Kimya                                                   0 532 786 36 19

Ar – Ge müdürü                                               0 506 981 87 25 

KİTAPLAR