MAKALELER / YÜZEYLERE DERZ DOLGU VE YAPIŞTIRICILAR
Elastik Derz Dolguları ve Yapıştırıcılar
 
Teknolojiler
 
Elastik yapıştırma, dinamik güçleri ve ısıya bağlı genleşmeyi absorbe etmek amacıyla ayrı parçaların gücü taşıyacak şekilde birleştirilmesidir.
Bir yapıştırıcının elastik addedilebilmesi için, bu yapıştırıcının yüksek mekanik güç altında genleşme kapasitesinin yüzde 100’ün katları seviyesinde olması gerekir. Bu yüksek elastikiyet sayesinde ayrı parçalar üzerine etkide bulunan güçlerin bu parçalara eşit olarak dağıtılması sağlanır. Sonuç olarak, bağlamanın gerçekleştirildiği malzeme içerisinde stres oluşması normal olarak engellenmiş olur.
Gelişen tasarım olanakları, kolay otomasyon fırsatları ve maliyet ve zaman tasarrufu sağlayan montaj prosesleri sayesinde, poliüretan teknolojisine dayanan elastik yapıştırıcılar giderek artan oranlarda diğer montaj teknolojilerinin yerini almaktadır.
 
Reaksiyon mekanizması
Poliüretan yapıştırıcılar çoğunlukla, nemle reaksiyona girerek büyük ölçüde çapraz bağlanmış elastomerler oluşturan izosiyanatik poliüretan prepolimerler içerirler.

Doğru bağlayıcı ve katkı maddeleri seçilmek suretiyle yapıştırma işleminin özellikleri cam, çeşitli metaller, plastikler ve boyalar gibi çok çeşitli alt zeminlere uygun olacak şekilde değiştirilerek adapte edilebilir ve böylelikle uzun ömürlü yapışma sağlanabilir.

Özellikler
Poliüretan yapıştırıcılar ve dolgu malzemeleriyle, bağlı irtibatın bir çok özelliği üzerine de etki edilebilir.
  • ...Düşük iletimli yapıştırıcılar kullanılarak temastan kaynaklanan korozyonun önüne geçilmesi
  • ...Katsayısı 40 MPa’ya kadar çıkan yapıştırıcılar kullanılarak bağlı inşaat parçalarının güçlendirilmesi 
  • ...Hızlandırılmış kür prosesleri sayesinde, bağlama işleminden bir saat sonra yapılan çarpma testlerinin başarıyla geçilmesi
  • ...Montajın hemen arkasından (yapışkan daha tam olarak etkin hale geçmeden) ortaya çıkan gerilim ve kuvvetlerin absorbe edilmesi
  • ...Polipropilen veya diğer eşdeğer plastikler gibi güç alt zeminlerin birbirine bağlanması


    ETİKETLER : DERZ DOLGU YAPIMI,DERZ DOLGU UYGULANMASI,DERZ DOLGU İMALATI(ÜRETİMİ),DERZ DOLGU NASIL YAPILIR,DERZ DOLGUNUN ÖZELLİKLERİ,POLİÜRETAN YAPIŞTIRICILAR,EPOKSİ YAPIŞTIRICILAR,POLİMETİLMETAAKRİLAT BAZLI YAPIŞTIRICILAR.

                                                                                      HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ