MAKALELER / YAPIŞTIRICI TÜRLERİ - YAPIŞTIRICILAR ANSİKLOPEDİSİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

Eva Baz l ı Sıcak Tutkal l ar (EVA): EVA bazlı hotmeltler bir çok uygulamaya yönelik olarak formülize edilebilmektedir. Reçine , polymer ve wax miktarlarına göre sertlik, açık zaman ve yapışkanlık özellikleri değiştirilebilmektedir.

-Poliolefin Bazl

 

ı Sıcak Tutkal l ar (PO), Polyamid Bazlı Sıcak Tutkallar (PA): Poliolefin bazlı hotmeltler genellikle ısı direnci, yakıt ve asit direnci istenen uygulamalarda kullanılırlar.Poliolefinler esnek ve genellikle daha uzun açık zamana sahip yapıştırıcılardır. Poliolefinler ev eşyası,bebek bezi , tıp , hijyen ürünleri sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

-Polyamid Baz l

 

ı Sıcak Tutkallar (PA): Polyamidler, yüksek performanslı 150 oC dereceye kadar ısı dayanımının yanı sıra solventlere ve yakıta dayanımın arandığı uygulamalarda tercih edilmektedirler.En güçlü hotmelt yapıştırıcı grupları arasında yer almaktadırlar. Deri , ev eşyası , mobilya, otomotiv , filtre, ayakkabı sektörlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

-Blok Kopolimer Baz l

ı  Sıcak Tutkallar (Pressure Sensitive PSA): Genellikle düşük sıcaklıktaki

yüksek esnekliklerinden dolay

ı tercih edilmektedirler. Yapıştırıcını uygulanmasının ardından

s

ıcaklığını yitirdikten sonra da yapışkanlık özelliğini devam ettirmesi sebebiyle bir çok farklı sektörde

aranan yap

ıştırıcı türü olmuşlardır. Başlıca hitap ettiği sektörler arasında; Otomotiv, hijyen, ev eşyası,mobilya, bant sektörleri yer almaktadır.

DISPERSIYONLAR

-PVA Emülsiyonlar:

 

Polivinil asetat bir sentetik polimer olup, vinil ester ailesinde yer almaktadır. Yapıştırıcı anlamında en yüksek tüketim miktarlarına sahip olan Polivinil asetat emülsiyonlar aynı zamanda boya ve tekstil sektörlerinde de kullanılmaktadır. Polivinil asetat emülsiyonlar homopolimer ve copolimer olmak üzere iki temel gruba ayrılmaktadırlar.

-Akrilik Polimer & Copolimerler:

 

Akrilik bazlı yapıştırıcılar ise % 100 polimer ihtiva eden emülsiyon dispersiyon ve sıvı olarak temin edilebilmektedirler. Akrilik bazlı yapıştırıcılar, zımpara ve tekstil sektörlerinde yoğunca kullanım alanı bulmaktadırlar.

REAKTIFLER

-Reaktif Poliüretan:

 

PUR tutkallar, sıcak eriyik tutkalların hızlı kürleşmesiyle, termoset tutkalların yüksek mukavemetini bir arada barındırmaktadırlar. Hiçbir şekilde solvent içermezler.PUR tutkallar hem ısı kaybıyla hem de havanın nemiyle kürleştiklerinden diğer sıcak eriyik tutkallar gibi termoplastik özellik sergilemezler.

-

 

İki Komponentl i P ol i üretan: İki komponentli poliüretanlar, plastiklerin,metallerin ve ahşapların yapılsal yapıştırılmasında kullanırlar. İki komponentten oluşan bu yapıştırıcıların bir komponenti

poliyol di

ğer komponenti ise sertleştirici olan izosiyanattır. Bu karışımlar formüle edilerek kürleşme

süreleri ve mukavemetleri istenilen de

ğerlere ayarlanabilir.

-Tek Komponentl i Poliüretan:

 

Özellikle sandviç panel üretiminde, kapı üretiminde kullanılan bu yapıştırıcılar havanın nemiyle kürleşirler. Bu ilk tutma zamanı süresince ki bu özellikte müşteri istekleri doğrultusunda ayarlanabilir tutkalın uygulandığı ürün pres altında tutulmalıdır.


ETİKETLER : POLİOLEFİN YAPIŞTIRICI İMALATI,POLİOLEFİN YAPIMI,POLİOLEFİN ÜRETİMİ,POLİOLEFİN NASIL YAPILIR,POLİOLEFİN YAPIŞTIRICI HAMMADDELERİ,POLİOLEFİN YAPIŞTIRICI NEDEN YAPILIR,POLYAMİD YAPIŞTIRICI ÇEŞİTLERİ,POLYAMİD YAPIŞTIRICI İMALATI,POLYAMİD YAPIŞTIRICI ÜRETİMİ,POLYAMİD TUTKAL YAPIMI.

                                                                                                         HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ