MAKALELER / SENTETİK TUTKAL,SENTETİK YAPIŞTIRICI,SENTETİK REÇİNE
SENTETİK REÇİNELER, YAPIŞTIRICILAR
SENTETİK REÇİNELER Polivinil Asetat Esaslı Yapıştırıcılar : Emülsiyon , polivinil asetat ve kopolimer esaslıdır. PVA esaslı yapıştırıcılar suyun buharlaşması ya da ya­pıştırılan malzeme tarafından emilmesiyle katılaşır. Katılaşma zamanı oldukça kısa olup 45 saniye civarındadır. Sulu yapıştırıcılar içinde en ça­buk katılaşanıdır. PVA yapıştırıcıların ortam ısısı 20 oC civarında en iyi sonucu verir. Soğuk saklanacak ambalajlar için modifiye edilmeleri gere­kir. Daha uzun süre kullanılması için sulandırılır. Beyaz renkli çok ince ve sıvıdan koyudur. Emülsiyon ile filmler dayanıklı, genellikle su geçir­mez, çabuk uygulanır, koku yapmaz, tadı değiştirmez. Makine kullanım­lı, dayanıklı, çabuk yıpranmaz yağ geçirmez. Karton, yapıştırmada, biçim vermede, tüp yapımında, tepsi kap ve torba kapamada, mukavva pence­relerde kullanılır.


 Latex (Termoplastik) :
 
Doğal ya da sentetik kauçuk esaslıdır. Renkleri
beyazdan bronza kadar değişir. Bazıları amonyak kokar. Yine bazıların­da kendi kendini kapama (self-sealing) özelliği varılır, geniş yüzeyleri tutturabilir, makine kullanımı ve dayanıklılığı zayıftır. Self-seal torbalı, zarf ve sargılarda, tek katlı torbaları birleştirmede, mumlu torbaların di­binde ve kapatılmasında, folyo - kağıt laminasyonunda kullanılır.


 Sodyum Silikatlar (Cam Suyu) :
İnorganik bir yapışkan olup
katılaştığında cama benzer bir bağ oluşturur. Mikroorganizmalara karşı dirençli­dir. Özellikleri onu oluşturan bileşiklerin miktarına göre değişir. Silikatlı yapıştırıcılar, neme karşı oldukça dirençlidir. Birkaç dakika içinde katı­laşmaya başlar ancak optimum dayanıklılığa, uygulandıktan birkaç saat sonra erişir. Silikatlı yapıştırıcılar, hareketli parça üzerinde bir tortu bı­rakacağından makineyle uygulanamaz. Silikatlı yapıştırıcılar asit ile te­mas halinde bozulurlar. Kullanılmadığı suretle ağzı sıkı sıkıya kapatılmış bir kutuda saklanır. Holmelt (Eriyik) : Polimer, reçine ve balmumunun karışımlarıdır. Yani çeşitli termoplastik malzemelerin çok çeşitli maddeler karışımından olu­şur. %100 katıdır. Sıvılaştırmak için ısıtılmalı ve akışkanlaştırılır. En ça­buk katılaşan, uygulananyapıştırıcıdır. Katılaşma süresi 6 - 8 saniye ka­dardır. Eriyik haldeki yapıştırıcı , yüzeye temas eder etmez katılaşmaya başladığından ayırma zamanları oldukça kısadır. Uygulama ısısı genellikle 140o - 180 oC arasında holmeltler el ile ya da otomatik kapatma maki­nelerinde el tabancası ile uygulanabilir. En çok görülen şekilleri, çıta, küre, çubuk, külçedir. Beyazdan kahverengiye kadar değişen renkleri mevcuttur. Kutu, karton kapamada, tepsilerde, torba dikiş ve kapamada, kutu ve şişeleri etiketlemede, basınca duyarlı ambalajları kaplamada, ka­ğıt şerit ve laminasyonlarda kullanılır. 
Solvent Borne (Çözelti):
Solüsyon ya da
lak yapıştırıcılar olarak adlandı­rılır, geniş bir polimer dizi mevcuttur. Çeşitli organik çözeltilerde erir. Genellikle hareketli sıvılardır. Saydam, beyaz, kahverengiye kadar deği­şen renkleri mevcuttur. Çözelti karışımına bağlı olarak çoğunlukla çabuk kurur. Çoğu yanıcı, tabakaların özellikleri yumuşak ve zayıftan sert, da­yanıklı ve çapraz bağlantılıya kadar değişir. Tabakanın tabakaya sanatsal grafik laminasyonunda, kağıt ve folyoda, fleksibl ambalaj, poşet ve torbaların tabaka tabaka laminasyonunda, etiket ve şeritlerin basınca karşı duyarlı kaplanmasında kullanılır.
  ETİKETLER : SENTETİK REÇİNELER NASIL KULLANILIR, SENTETİK REÇİNELER NEREDE KULLANILIR, SENTETİK REÇİNELERİN KULLANILMASI,SENTETİK REÇİNELERİN KİMYASAL VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ,SENTETİK REÇİNELERİN KULLANILIŞI.SENTETİK YAPIŞTIRICI NASIL YAPILIR, SENTETİK YAPIŞTIRICI NEREDEN YAPILIR,SENTETİK YAPIŞTIRICILARIN İMALATI - ÜRETİMİ,SENTETİK YAPIŞTIRICI YAPIMI,SENTETİK YAPIŞTIRICI YAPILIŞI,SENTETİK TUTKAL İMALATI - ÜRETİMİ,SENTETİK TUTKAL YAPIMI, SENTETİK TUTKAL FORMÜLLERİ,SENTETİK TUTKAL İMALATLARI.
                                                             HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ