MAKALELER / REÇİNE ÖZELLİKLERİ - hammaddeler ansiklopedisi
DOĞAL VE YAPAY REÇİNELER

Bilim adamları doğal reçinelerin yapısını inceleyerek birçok yapay reçine çeşidi üretmenin yollarını bulmuşlardır. Bu yapay reçineler birçok kullanım alanında doğal reçinelerin yerini almıştır. Bazı durumlarda da doğal ve yapay reçinelerin farklı niteliklerinden birlikte yararlanılabilmektedir. Günümüzde özellikle plastik sanayisinde yapay reçineler çok yaygın olarak kullanılır. Plastik sanayisinde kullanılan polimerin özgün biçimine reçine, bundan yapılan ürünün son biçimine de plastik denir Birçok yapay reçinenin yapımında kömür katranı, petrolden elde edilen fenol ve öbür kimyasal maddeler kullanılır.

Yapay reçineler, dayanıklı ve uzun ömürlü oldukları, ürüne parlak bir görünüm sağladıkları İçin, genellikle boyalar ile öbür yüzey kaplama maddelerinde kullanılır. Polyester ve polietilen reçineleri büyük ölçüde plastiklerin ve cam elyafının üretiminde; poliüretan ise boyaların, yapıştırıcıların ve yalıtım maddelerinin üretiminde kullanılır. Epoksi reçineler dokuma sanayisinde iplik yapımında kullanılır. Melamin-formaldehit reçineleri ürüne porselen görünümü verir; silikon reçineleri yağlama, cila ve yalıtım maddesi olarak kullanılır. Yapıştırıcı reçineler kontrplak ve sunta yapımında kullanılır. Yapay reçinelerin en yaygın kullanım alanlarından biri dokuma sanayisidir. Bu reçinelerden yararlanılarak, çekmeyen, kırışmayan ve
sıkmaya gerek olmadan kuruyan kumaşlar yapılır.
ETİKETLER : DOĞAL REÇİNE NEDİR,DOĞAL REÇİNE ELDESİ, DOĞAL REÇİNENİN İŞLENMESİ,DOĞAL REÇİNE KULLANIMI,YAPAY REÇİNE NASIL KULLANILIR,YAPAY REÇİNE MSDS,YAPAY REÇİNENİN ÖZELLİKLERİ,YAPAY REÇİNE NEDİR,YAPIŞTIRICIDA YAPAY REÇİNE, YAPIŞTIRICIDA DOĞAL REÇİNE.

  

                                             HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ