MAKALELER / ESANSLAR - HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ
ESANSLAR VE UÇUCU YAĞLAR
Esanslar doğal, doğala özdeş ve sentetik hammaddelerin karışımı sonucu oluşturulan ve ürünlere koku veren kombinasyonlardır.  Amaçları ürün kullanım zevkini arttırmaktır.


Uçucu yağlar  oda sıcaklığında sıvı veya yarı-katı halde bulunabilen, suyla karışmayan, uçucu özelliğe sahip, kokulu, aromatik uçucu madde veya karışımlarıdır.

Dünyada  her organizmanın gözle görülemeyen ve ölçülemeyen bir enerjisi olduğu gibi bitki-sebze-meyve-ağaç-reçine-baharat gibi ürünlerde bu enerji onların uçucu yağlarında saklıdır.

Bitkisel öz yağlar çok yoğun, aktif ve kimyasal yapısı çok zengin uçucu sıvılardır.

Bir bitkinin özel bir kısmından elde edilen bir uçucu yağın kimyasal ve tıbbi özellikleri, bitkinin ait olduğu kısmına göre farklılıklar gösterebilir. Parfüm, Eau de toilette, deodorant, genel temizlik, ve bakım ürünleri v.s gibi alanlarda esanslar çok çeşitli ve yüksek miktarlarda kullanılırlar.

Uçucu yağların insan sağlığında verdiği sonuçlar kısmi olmaktan çok bütüne yöneliktir.  Tıbbi müdahaleyi gerektirmeyen bir dizi problemleri gidermek veya tamamlayıcı etki yaratmak için çok yönlü iyileştirici etkileri vardır.

Uçucu yağların notaları bitkinin hangi bölgesine ait olduğuna bağlı olarak farklı koku karakterleri gösterir. Bu yağlar organik, inorganik veya sentez yoluyla elde edilen hammaddelerle birlikte uzman kreatörler tarafından karıştırılıp parfüm, kişisel bakım veya genel temizlik ürünleri üreten firmalara pazarlanır.

HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ