MAKALELER / BOTOKS NE İŞE YARAR..BOTOKS UYGULAMALARI..
BOTOX
Botox, Botulinum neurotoxin type A (BTX-A) nın ticari ismidir. Botox yani BTX-A 'Clostridium botulinium' adlı bir bakterinin ürettiği nörotoxindir.
Bu nörotoksin (botulinium neurotoxin) sinirin kas içerisine girdiği ve uyarı yaptığı bölgede etki yaparak kasın kasılmasını engeller. Toxinin kas kasılmasını bu şekilde engellemesi, tıpta tedavi amacıyla denenmiştir.
İlk olarak, şaşılık tedavisinde denenmiş ve hemifasial spazm, servikal distoni ve spastik hastalıkların tedavisi için sonraki yıllarda kullanılmıştır. Son yıllarda, estetik cerrahide kullanılmaya başlanmış ve yüz mimik kaslarının aşırı kullanılması ile oluşan kırışıklıkların giderilmesi mümkün olmuştur. Bu amaçla, yüzün üst kısımlarında göz çevresi kırışıklıkları , alın kırışıklıkları, kaşlar arası derin kırışıklıkların tedavisi için en sıklıkla kullanılmaktadır. Yüzün diğer kısımları ve boyun bölgesi kırışıklıkları için de kullanılabilir. Amaç hiperaktif çalışan mimik kaslarının kasılmalarını geçici bir süre durdurmaktır. Böylece, normalde olmaması gereken veya daha ileri yaşlarda oluşması gereken kırışıklıklara sebep olan kas kasılmaları önlenmiş olur. Kırışıklıklar kalıcı hale gelmeden erken dönemde uygulanması iyi olur. Kişi tamamen relaks halde iken veya uyku halinde bile mevcut olan, yani kas kasılmıyorken dahi var olan kırışıklıkların tedavisinde faydası kısıtlıdır.(Bu tür kırışıklıklar için dolgu maddesi ile tedavi uygundur). Enjeksiyon yapılan bölgede kas kasılmasını 6 ay süre ile durdurur. Yani etki 6 ay kadardır ancak tekrarlayan uygulamalarda etki süresi artar ve etki daha belirgin olur.

Botox 100 Ü lik flakonlarda kistalize halde bulunur. 1 cc serum fizyolojik ile sulandırılır. Böylece 1 cc de 100 ünite toxin bulunan bir çözelti elde edilir. Çözelti hazırlandıktan sonra 24 saat içinde kullanılması gerekir. Kas kasılmasının aktif olduğu bölgeler belirlenir ve buralara bir insülin enjektörü ile çok küçük dozlarda enjeksiyon yapılır. Her bir bölgeye ortalama 2-4 enjeksiyon ve her enjeksiyonda 4 Ü kadar toksin enjekte edilir (cildin hemen altında mimik kas içine). İşlem Anestezi gerektirmez ve 5-10 dakika kadar sürer. Enjeksiyon yapılan bölgede hafif bir kızarıklık olur. Kişi günlük hayatına devam eder. Enjeksiyon bölgesine masaj yapılmaması ve mimik kaslarını çalıştırılması söylenir. Etki 4-5 günde görülmeye başlar, maksimum etki 1. ayda oluşur ve 6 ay kadar sürer. Etki kaybolunca kişi eski haline geri döner ancak tekrarlayan uygulamalarda etki süresi ve kalıcılık artar.

 

KAMPANYA

2 ANSİKLOPEDİ


380 TL

ŞİMDİ SİPARİŞ VER

 
 
ETİKETLER: BOTOX NEDİR,BOTOKS NEDİR,BOTOX NERDE UYGULANIR,BOTOKS NEDEN YAPILIR,BOTOX UYGULAMALARI,BOTOX NE ZAMAN YAPILIR,BOTOKSUN FAYDALARI.

HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ